Omstilling i butikkerne

Kæden anbefaler medlemmerne, at de løbende omstiller deres butik.
Kunderne opdager andre varer og får en oplevelse af, at det er en butik med liv i, og at der sker noget.
For eksempel:
- Observere kunders gang i butikken og ud fra dette – prøv så at flytte noget inventar, så kundestrømmen bliver anderledes.
- At chips står ved øl og vand afdelingen i en periode og ved DVD afdelinger i næste periode.
- Stil ready to drink (Cult shaker, Bacardi Breezer, Smirnoff ice m.m.) produkter ved Chips afdelingen i en periode og ved diskområdet i næste periode.
- Stil spiritus frem i butikken i en periode og stil den bag disken i anden periode. Benyt evt. ½ palleudstilling i butikken.
- Stil kortstativ over til vinafdelingen i en periode og derefter ved blomster eller brugskunst/gaveafdelingen i den næste periode.
- Sæt en lille køler ved fastfood med kolde drikkevarer.
- Sæt marmelade, smøreost, pålægschokolade, juice m.m. ved brødafdelingen.
Vi anbefaler vores medlemmer til at se mulighederne i nytænkning og giver løbende inspiration via deres ugentlige nyhedsbrev.